Pokrycia z blachy są uniwersalne i łatwo wpisują się w różne style architektoniczne dzięki temu, że blachodachówka dostępna jest w różnych wzorach i kolorach.
Parametry techniczne blachodachówki
Wybierając blachodachówkę, musisz zwrócić uwagę nie tylko na grubość rdzenia, który znajduje się pod warstwą ochronną i wykończeniową. Ważny jest także rodzaj powłoki, która pokrywa blachę. – Grubość stalowego rdzenia ma znaczący wpływ na trwałość blachodachówki i szczelność pokrycia. Ważną składową materiału pokryciowego jest także powłoka ochraniająca rdzeń. Sprawdź, z czego jest wykonana. Dużą odporność na zarysowania i zwiększoną żywotność mają powłoki, w których zastosowano stop cynku i magnezu – mówi Antoni Luberda, ekspert firmy Blachotrapez.
Co decyduje o jakości blachodachówki?
Decydując się na pokrycie z blachodachówki, przeanalizuj kilka aspektów, które wpływają na jego trwałość. – Sprawdź, jaki okres gwarancji przewiduje producent. Zazwyczaj to ok. 10-15 lat, na rynku znajdziesz jednak produkty objęte nawet 40-letnim okresem gwarancyjnym. Kolejną istotną sprawą jest stal, z której wykonane zostało pokrycie. Najlepsze surowce na rynku światowym dostarczają huty niemieckie. Sprawdź, czy firma, na której produkt się decydujesz, kupuje stal u liderów rynku – mówi Antoni Luberda.
Różnorodność kolorów i wzorów blachodachówek
W zależności od przewidywanego koloru elewacji, stylu, w jakim zamierzasz wybudować dom, a także charakteru otoczenia, możesz wybrać blachodachówkę Katowice zupełnie prostą lub o nieco bardziej fantazyjnym wzorze. W przypadku kolorów, możesz przychylić się do klasycznej czerwieni, odświeżającej zieleni, a nawet mniej standardowych rozwiązań, takich jak brąz czy czerń. – Ciekawym rozwiązaniem dla osób preferujących dachówkę ceramiczną jest blachodachówka, która przypomina ją swoim wyglądem. Jest ono szczególnie atrakcyjne, jeśli chcesz odnowić dach starego budynku, którego konstrukcja nie może zostać nadmiernie obciążona pokryciem z dachówki ceramicznej – mówi ekspert.
Ciekawym rozwiązaniem jest blachodachówka z posypką mineralną. Takie pokrycie dachowe ma bardzo dobre właściwości akustyczne – tłumi hałas, eliminuje też efekt dudniącego deszczu. Ponadto dzięki posypce naturalnej blacha nie nagrzewa się do wysokiej temperatury. Jej szorstka faktura zatrzymuje śnieg do czasu, aż odtaja on w sposób naturalny. Dzięki temu obsunięcia śniegu są wyeliminowane bez konieczności stosowania zapor śniegowych. Blachodachówka z posypką może imitować porycie naturalne (np. gont drewniany) lub tradycyjne dachówki ceramiczne.
źródło:
Blachotrapez